תערוכת צילום: "השמיים של דניאל"

צלם: דניאל מרש ז"ל, אוצר: אבנר אברהם

10 בינואר 2017, 9:00 
קומת הביניים, הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך  
ללא תשלום
תערוכת צילום: "השמיים של דניאל"

ערבית. צילום: דניאל מרש ז"ל

תערוכת צילום: "השמיים של דניאל"

צלם: דניאל מרש ז"ל

אוצר: אבנר אברהם

 

בן אדם מת פעמיים. בפעם הראשונה כשחייו נגמרים ובפעם השנייה כאשר איש כבר לא זוכר אותו. דניאל מרש (ז”ל) נהרג ב-31 ביולי 2014, במבצע “צוק איתן”, מפגז מרגמה שנחת בשטח המועצה האזורית אשכול. שנתיים וקצת יותר עברו מאז וזיכרונותיו של דניאל מתעוררים כעת מחדש באופן מרגש ויוצא דופן, בתערוכה המציגה מבחר מצילומיו.

 

בתערוכה  מוצגים  קרוב ל-30 תמונות שצילם דניאל, חלקן הגדול במהלך שירותו הצבאי.

 

זה נראה כאילו כוחם של הצילומים – מהם משתקפת דמותו של דניאל ונחשף עולמו הפנימי – הוא כה חזק, עד שהם פשוט ביקשו לקפוץ החוצה מהמצלמה, לעלות על הקירות ולהתבונן באנשים שיבואו לראות אותן, דרך עיני האומן של דניאל.

 

הצלמת ליאת לומברוזו  נתקלה בפוסט פייסבוק שהעלתה אמו של דניאל, דיאנה, בו כתבה על בנה שנהרג במלחמה. “המילים שקראתי ריגשו אותי כל כך”, מספרת ליאת, “והם מיד התחברו לי עם תמונה שצילמתי באילת, של אמא ובן שפוסעים על החוף. העליתי את התמונה לעמוד הפייסבוק שלי והקדשתי אותה לדניאל ולאמו. רצה המקרה ודודה שלי קראה את הפוסט ומיהרה לספר לי בהתרגשות: ‘הכרתי את דניאל. נפגשנו במהלך צוק איתן, כאשר התנדבתי לחלק אוכל לחיילים ודניאל עזר לי. הוא סיפר לי שהוא אוהב מאוד לצלם והראה לי כמה תמונות שלו’.” “זה הספיק לי כדי להבין שזה כבר לא מקרה”, אומרת ליאת, “גם הפוסט של אמו, גם הצילום שהעליתי כהקדשה, ועכשיו הדודה שמספרת לי שנפגשה איתו והוא גם אוהב לצלם? יש כאן משהו ולא סתם צירוף מקרים. אני הרי צלמת ומשתתפת בתערוכות והרגשתי שיש כאן משהו שקורא לי לפעולה”.

 

ליאת לומברוזו היא צלמת אופנה וצלמת אומנותית. לאחרונה השתתפה בתערוכה של צלמים ישראלים בלונדון. תערוכה נוספת שלה, UP-21 בנושא ילדי תסמונת דאון, הוצגה לא מכבר במרכז עינב והוצגה גם אצלנו בספרייה, כמו גם ערוכת יחיד מרתקת נוספת הנקראת “50 גוונים של דת”.

 

ליאת הרגישה שמשהו קורא לה להתעמק בצילומים של דניאל ולברר אם הם ראויים לתערוכה. היא יצרה קשר עם דיאנה, אמו של דניאל, ויחד הם נכנסו לחשבון האינסטגרם של דניאל כדי לראות את התמונות. “מיד ראיתי שיש לו עין מאוד טובה, גישה נכונה לקומפוזיציה, רגישות לצבעים והתמונות היו איכותיות. כאשר הסתכלתי עליהן הרגשתי אותו. לקחתי משם כמה תמונות, הוספתי להן טאץ’ מקצועי של עיבוד והן הפכו ראויות לתערוכה. כשדיאנה ראתה אותן היא אמרה לי - הכנסת בהן חיים”. במרבית התמונות שלו יש הרבה מאוד שמיים. כמעט כולן הן של טבע ונוף, אבל מזווית מאוד מיוחדת, שמאפשרת הצצה לנפשו של דניאל כאמן. זה גם יהיה שם התערוכה: ‘השמיים של דניאל’. 

 

רב-סמל דניאל מרש (22) היה לוחם שריון ב”עוצבת ברק” ותפקד כחובש קרבי. הוא נהרג במסגרת שירות המילואים שלו במבצע “צוק איתן”, בשעה שסייע לפצועים במהלך הפגזה. הותיר אחריו הורים: דיאנה ואריה, ושלושה אחים: אביבית, דים ודארן.

 

התערוכה נאצרה ע"י אבנר אברהם.

 

התערוכה תוצג במתחם התערוכות בקומת הביניים של הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך.

  

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive