תערוכה: "דיוקן אנושי מנטלי"

מוטי גולן

27 בינואר 2022, 17:00 
הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך 
תערוכה: "דיוקן אנושי מנטלי"

מוטי גולן מצייר משחר ילדותו ולימים למד תחת שרביטם של כמה מטובי האמנים בארץ בשנות השבעים: משה פרופס בביה"ס לאמנויות אבני, אריה למדן, טוביה יוסטר ועוד... מוטי אימץ את הציור בשמן על בד כדרך חיים, ומצייר גם בפורמטים גדולים, בסגנון ריאליסטי / סוריאליסטי.

 

בשנת 1982 בעקבות חוויה אישית קשה - הלם קרב במלחמת לבנון הגדיר מוטי את עצמו אמן חברתי, ויצירותיו מאז ועד היום מתארות סיטואציות אנושיות וסביבתיות המרכיבות בין היתר גם דיוקן ישראלי מנטאלי. האמן עוקב אחר הלמות הלב החברתי ובכל ציור מתעד מסמך, עדות, תמרור אזהרה.

 

יצירותיו של האמן מוטי גולן הוצגו בתערוכות רבות בגלריות בארץ ובחו"ל, כמו גם תערוכות ייצוגיות בכנסת ישראל ובבית הנשיא. עבודותיו נחשפו רבות בתקשורת ושימשו בדיונים רבים בנושא מיתוס הגיבור. מיצגיו החברתיים היוו השראה לאמנים צעירים, כמו גם עבודות אקדמיות והרצאות על אמנות חברתית.  ב 2007 ספר אמן בהוצאת כתר-ספריית מעריב "נאמן למקור".  

 

לאחר שנים רבות של יצירה בעיר הגדולה תל-אביב, בנו מוטי ואשתו את ביתם בקיבוץ איילת-השחר שבגליל העליון, שם ייסד האמן את הפרויקט "גלריה תל-אביב/איילת-השחר", לאמנות חברתית, בה הוא מציג תערוכות של אמנים מכל הארץ ופועל לקידום האמנות בפריפריה, הוא מלמד ציור ויוזם פעילות בקהילה ואינטגרציה אמנותית בין מרכז לפריפריה.

 

חגי שגב, אוצר:

" ביצירותיו פונה גולן לבחון את שדות הקונפליקטים האישיים והלאומיים באמצעים אמנותיים. הוא מתאר בהן את משמעות הקיום האנושי ואת השבר הציבורי ברמה האישית של האדם בחברה מיליטריסטית. פן נוסף של עבודתו מתאר את קיום האדם כשהוא מוקף טבע מפעים ודרמטי. נוכחות האדם בציור היא כמעט תמיד בהקשר הנוף המרשים והמושלם, לכאורה: הדשא ירוק, כל טיפת טל מתוארת בשלמות והשמש ברקיע מצהיבה ובוהקת.

 

הבחינה של משמעות הקיום והפעולה האישית מוצאת ביטוי הן בבחירת הנושאים שאותם מעלות היצירות של גולן והן באופן הביטוי האמנותי. הנושאים מציגים את האדם הפועל ומתמודד עם כוחות גדולים ממנו – הטבע והנוף מצד אחד והאלימות האנושית מצד שני. כדי לתאר את הקונפליקטים בצורה ברורה ומובנת משתמש גולן בסגנון ציור סוריאליסטי. סגנון זה מאפשר לו לתאר את המציאות הקיומית באופן ישיר ומבלי להסתתר מאחורי סמליות מעורפלת. הרעיונות והמחשבות מועברים באמצעים פשוטים המספרים סיפור אנושי מעורר רגשות עמוקים.

 

כוונתו של גולן היא להראות את הטבע הנצחי בתפארתו, בעוד האדם באורחות חייו ובתשוקתו התמידית להשפיע ולשנות, פוגע ומפריע לסדרי בראשית. גולן מתאר את האדם כשהוא מכונס בתוך עצמו ובתוך מחשבותיו. עתידו וקיומו מרחפים מעליו או בשמים בצבעים עזים של אדום או צהוב. התיאורים אינטנסיביים ודרמטיים  כמתארים רגעים של משבר והתגלות. התיאורים של גולן אינם מתעלמים מרגעי החסד האנושיים או מן היופי הקסום שבבריאה. הטבע נצחי וגם פועלו של האדם, אף שאינו נצחי, מקיף רגעים של אושר, שלווה ויצירה מפוארת, לא פחות מאמנותו של האמן".

 

לאתר האומן »

 

התערוכה תוצג בכל רחבי הספרייה עד סוף חודש מאי. 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>