תערוכה: "יוצרות אמירה"

אמנית: חדוה מלר ברזילי | אוצרת: עינת קליפלד

29 בנובמבר 2022, 8:00 
קומת הכניסה וקומת הביניים, הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך 
תערוכה: "יוצרות אמירה"

צילום: שי ואזדיאס

ציורי הנשים של חדוה מלר - ברזילי, שופכים אור על נשים אמניות לאורך ההיסטוריה הישראלית, היוצרות באמצעות מילים את אמנותן. אמניות שלא חששו לבטא באופן פומבי ונחרץ אמירות, שעוררו עליהן ביקורת ציבורית ולעתים אף פגעו בפרנסתן. התערוכה מעלה את דמותן של משוררות, סופרות, מחזאיות וזמרות ישראליות, אשר אמנותן היוותה להן מנוף, דרכו הביעו את דעותיהן, בנושאים כמו: חברה, פוליטיקה, מגדר, דת ועוד.

 

"...חשוב לבחון את אמירותיהן של האמניות על רקע התקופה ההיסטורית במדינת ישראל בה הן הושמעו..." אומרת האמנית חדוה מלר - ברזילי. דרך יצירותיה בתערוכה, היא מציעה להאיר פן נוסף ביצירתן של היוצרות שנבחרו לתערוכה, ולהכיר בהן כנשים אמניות פורצות דרך.

 

הבחירה בדמויות האמניות נעשתה לאחר עיון מעמיק בכתביהן, בדברים שנכתבו עליהן ובהיסטוריה האישית שלהן. לתערוכה נבחרו אמניות אשר אמירתן חרגה מהמרחב הפרטי והאישי, אל הציבורי. הדמויות בתערוכה מישירות מבט אל הצופה, כמרמזות על האומץ וההעזה הנדרשים מנשים אמניות לומר באופן ישיר את דעתן, גם אם הדברים לא היו תמיד מקובלים על האוזן הציבורית בתקופה בה הן נאמרו.

 

בכל יצירה בתערוכה משולבת תמצית האמירה של דמות האמנית המוצגת, ולידה יצירה מילולית שלה המאפיינת את אמירתה זו. פס הקול המלווה את התערוכה, נוצר גם הוא ע"י האמנית חדוה מלר – ברזילי, מושמע בקולה, ומורכב מקטעי היצירות הנבחרות. באופן זה משאילה חדוה מלר – ברזילי ליוצרות את קולה, ונותנת דגש נוסף קולי לאמירתן.

 

חדוה מלר - ברזילי עסקה במרבית שנותיה בתחום המוסיקה והשירה, והייתה ממורות פיתוח הקול המרכזיות בארץ, בעולם התאטרון ובבתי הספר הידועים למשחק. כזמרת הייתה סולנית במקהלת הילדים ע"ש צדיקוב, להקת חייל השריון, ושרה במופעי להקת המחול "שלום", שהייתה הלהקה הייצוגית של מדינת ישראל. כמורה לפיתוח קול עבדה עם זמרים ושחקנים מוכרים רבים והייתה שותפה בתחום הקולי להפקות תאטרון ידועות רבות, בתאטרון הלאומי הבימה ובתאטרון הקאמרי, כמו: "בוסתן ספרדי", "מרי לו", "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" "קזבלן" ועוד. דרך עבודתה בתחום פיתוח הקול התהדק החיבור שלה לטקסטים ולמילים. כשפרשה לגמלאות, גילתה את האמנות החזותית, התמסרה אליה ועשתה בה התקדמות והתפתחות מטאורית.

 

חדוה מלר – ברזילי היא אמנית רב תחומית המציירת ורוקמת כציור ראליסטי. התערוכה הינה חוצה גבולות ומחברת בין תחומי האמנות החזותית, המוזיקלית והחזותית.

 

* התערוכה תוצג עד ה-17.2.23

* טקס הפתיחה יתקיים ביום חמישי, 10.11.22, בשעה 18:00

* שיח גלריה יתקיים ביום ו' 2.12.22, בשעות 11:00 - 13:00

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>