תערוכה: "מבוגרים חסרי מנוח" - תערוכה ומיזם חברתי

אוצרת: יאירה יסמין

29 בנובמבר 2022, 17:00 
הקומה התחתונה, הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך 
תערוכה: "מבוגרים חסרי מנוח" - תערוכה ומיזם חברתי

מבוגרים חסרי מנוח, היא תערוכה שבאה להציג את גילאי ה60+ כאנשים שיש להם מה להגיד, מבחינת העולם לא שייך רק לצעירים. בני הגיל השלישי חיים ובועטים והתערוכה באה להוסיף להם עוד ניראות.

 

בתערוכה מוצגים מבוגרים העוסקים בפעילויות שונות לצד פורטרטים של אנשים מבוגרים שהחיות הנפלאה שלהם נשקפת מההבעה.

 

דבר האוצרת, יאירה יסמין:

"כשאני מתחילה פרויקט צילומי, לא תמיד אני מבינה מה גורם לי להימשך אליו. לאט לאט תוך כדי  תהליך העבודה, אני מבינה ומפנימה מה קורה לי ואז יש לי יכולת גם לנתח את העבודה.

בשנים האחרונות אני נמשכת מאוד לעולם הגיל השלישי. אני עובדת כבר זמן מה במרכזי גימלאים כמטפלת הוליסטית ומנחת סדנאות בריאות ובמהלך התקופה הזו גיליתי את העולם המרתק של הגיל השלישי. כשאנחנו צעירים, לא תמיד יש לנו סבלנות אל "הזקנים האלה" ולמה שיש להם לספר לנו. בשנים האחרונות יוצא לי לשמוע יותר ויותר סיפורים מרתקים, מעצימים ומלמדים של אנשים מבוגרים ולראות את העולם שלהם.

מסתבר שאנשים רבים בגיל המבוגר נראים מבוגרים, אבל בתוכם פועלת נפש צעירה. לא פעם יוצא לי לשמוע את המשפט: "אנחנו אמנם זקנים, אבל מרגישים בני 30". לא רק שיש לאנשים כאלה סיפורים נפלאים על עברם, יש להם גם עשייה מדהימה בהווה. רבים מהם אוהבים ללמוד, לרקוד, להתעמל ולהתאמן וגם להתנדב ולתת מעצמם. הם חיים חיים עם משמעות ומסתבר שזה אחד הגורמים להפחתת ההידרדרות המוחית והפיזית. אדם שיש לו סיבה לקום בבוקר הוא אדם חי ופעיל, בריא ושמח. מחקרים מדברים על כך ששכל שחייו של אדם הם בעלי משמעות, כך הוא יאריך ימים יותר ואילו האדם הבודד יגיע להידרדרות נפשית, קוגניטיבית ונפשית.

וכך התחלתי את הפרויקט הצילומי הבא שנקרא "מבוגרים חסרי מנוח" שבמהלכו הזמנתי צלמים  באשר הם לשלוח לי תמונות המתארות את הזקנים בעשייתם ובמשמעות שהם נותנים לחייהם ולסביבתם".

 

מציגים:

ג'אלה ארדיטי, אירית גרוּס-תפוּחי-פוּקס, יאירה יסמין, משה לוי, רבקה מזרחי, דבי מורג, ברוך נבו, מרכז רייך לאזרחים ותיקים ת"א, אורה סתר, אילן ספירא, יהושע רווה, ­ערן רמות, גרפיטי חברתי.

 

 

אירוע הפתיחה יתקיים ביום א', 23.10.22, בשעה 18:00»

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>