תערוכת צילום: "בלב אפריקה"

מסע מצולם של אילן זבולוני 

28 בדצמבר 2017, 9:00 
קומת הכניסה, הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך 
תערוכת צילום: "בלב אפריקה"

 

פרויקט הצילום "בלב אפריקה" מתעד את המסע השלישי שלי ברחבי אפריקה. בדרך כלל אני בוחר ביעד הנסיעה לפי הנוף האקזוטי בציפייה לתעד טבע עוצר נשימה. הפעם מה שהניע אותי היה הנוף האנושי.

בביקורי הקודמים ביבשת מצאתי עצמי מוקסם מילדי אפריקה והחלטתי להקדיש את המסע הפעם לנושא זה. האתגר ריגש אותי, כמו גם האפשרות לחזור שוב ליבשת והפעם לאפשר לעצמי להתמקד במה שמשך את העדשה שלי מעבר לנופים.

במסע של חודשיים, לאורך 8,000 ק"מ, אשר חצה 7 מדינות רק חיכיתי להזדמנות לחבר את העדשות המתאימות ולהתמקד בילדי אפריקה. כל הזדמנות למפגש הייתה פנינה תיעודית שהלכה ותפסה חלק יותר ויותר נכבד מהמסע. העדשות והמצלמה פשוט חיכו להם, וכך נוצר הקסם.

המסע הפעם הציף אצלי את הקונפליקט שאני חווה כבר שנים בין החיים המערביים והתפיסות המערביות, לבין החיים במדינות העולם שלישי וסגנון החיים שם.

ככל שפגשתי יותר ויותר ילדים בטיולים, וככל שנכנסתי לעומק יבשת אפריקה, החלו התפיסות שהובילו אותי להשתנות ובהדרגה זנחתי את התפיסה שלי על ילדות במדינות עולם שלישי וגיליתי פן אחר. מה שראיתי בפניהם היה חיוך, מבט, שמחה והם הובילו אותי אל מסקנה העוצמתית כי האושר הוא הפשטות, ואצלם זו הלכה למעשה.

שם באפריקה, נגלתה בפניי מבעד לעדשה שוב ושוב אפריקה שונה מאפריקה שחשבתי שהכרתי והכל בזכות הילדים. אני מודה שלא לקח להם הרבה זמן לשכנע אותי ולעצב מחדש את התרשמותי. "בלב אפריקה" בתיווך המצלמה, השלתי מעליי את הדעות הקדומות, ונתתי לעצמי ללכת עם הילדים לעולם כפי שהם חווים אותו.

בתערוכה מוצגות תמונות נבחרות, אשר מראות את ילדי אפריקה בצורה קצת שונה ממה שהכרתם – סיטואיציות יום-יומיות, ביישנות ילדותית, סקרנות, שמחה ואושר, כפי שרקילדי אפריקה יכולים להציג.
מי שלא דרך שם לעולם לא יבין, ומי שידרוך שם – יתמכר.

אילן זבולוני

 «For Details

חדשות והודעות

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive