תערוכת צילומים קבוצתית: "הומור בצילומי רחוב"

התערוכה תוצג בתאריכים 09.03.2015 - 15.05.2015

 

09 במרץ 2015, 12:30 
אולם השמורים (לשעבר), הספרייה למדעי החברה ולניהול ע"ש ברנדר-מוס 
ללא תשלום
תערוכת צילומים קבוצתית: "הומור בצילומי רחוב"

תערוכת צילומים קבוצתית: "הומור בצילומי רחוב"

אוצרת: נוגה מגדל

 

בתערוכה בה לוקחים חלק 19 צלמים, מוצגים צילומי רחוב מנקודות מבט לא שגרתיות. המשתתפים תיעדו מצבים אקראיים במקומות ציבוריים, תוך התמקדות בהיבטים האירוניים שבסיטואציה והוצאתה מהקשרה הרגיל. הסצנות המצולמות עפ"י רוב משעשעות, לפרקים בעלות אמירות חברתיות, פוליטיות או סתם אינפורמטיביות.

 

קסם הרגע, לכידתו והקפאתו אינו מותיר לצלם במרחב האורבאני השפעה על ההתרחשויות והתאורה במקום, משום כך לתזמון בו תצולם התמונה האופטימלית יש חשיבות רבה. הצלם Henri Cartier-Bresson אמר באחד מראיונותיו כי: "צילום איננו [פועל] כמו ציור, כאשר אתה מצלם תצלום, מתקיימת לשנייה פעולה יצירתית. העין שלך מוכרחה לזהות קומפוזיציה או ביטוי רגשי אותם מזמנים לך החיים, ואתה חייב לדעת מתוך אינטואיציה מתי ללחוץ על המצלמה. זה הוא הרגע בו הצלם הוא יצירתי."

 

אחד המאפיינים הבולטים בצילומי הרחוב הוא ניגודיות בין אובייקטים שונים בתמונה. יש מצבים בהם ההתרחשות המצולמת היא סטטית, כמו צילום הגרפיטי של אורית רייך – "נוף חסום" בו נכתבו כתובות גרפיטי ע"ג לוחות פח המשמשים קיר מגן לאורך הים – "כאן יוקם ציור נוף חסום בטכניקה סינית קלאסית בדיו שחור". דוגמא לשימוש בטקסט ומקום, המעצימים את ההיבט הציני אירוני בתמונה. במצבים אחרים לאלמנט הסטטי נוספים תנועה או חיים המעצימים את הרעיון והמסר שבצילום, זאת ניתן לראות בעבודתה של אולגה בראל, המצלמת ציור קיר, בו משתלבת ילדה כאילו הייתה חלק אינטגרלי ממנו. סיון וייס עושה שימוש בהעצמת הניגודיות, בצילום הבחור היחף היושב בצמוד לשלט סנדלריה ועליו מצוירת נעל, כמו גם הצלמת יהודית גיל שצילמה נשים דתיות הלבושות מכף רגל ועד ראש המביטות בחלון ראוה על בובות עירומות.

 

החן והיופי שברחובות הוא היכולת לתפוס ולבטא את הצדדים המשעשעים, המגוחכים והאבסורדיים של החיים, לרוב מתוך ראיה רחבה‏. לכידת והקפאת הרגעים, בהם אנשים רגילים נקלעים לסיטואציות לא רגילות, לא מתוכננות ולא מבוימות, מציגים אירועים יומיומיים באור חדש ויוצקים בהם משמעות חדשה. רגעים ומצבים חד פעמיים שנשלפו מתוך הזרם הבלתי פוסק של החיים. תצלומים מהירים, לא מתוכננים אבל אותנטיים המשקפים את הזמן והמקום, הם-הם הקסם המיוחד ברחובות שלנו. 

 

בתערוכה מוצגים 20 צילומים של הצלמת אורנה נאור.
משתתפים נוספים: אבי הירשפילד, אברהם ליכטר, אולגה בראל, אורית רייך, אייל ביינהקר, אילן הורביץ, אלכס בס, אלישע בר-מאיר, בוני איימס, הגר שבתאי, חיה צוק, חנה צפריר, טל עוז, יהודית גיל, יצחק יורש, סיון וייס, סרג'ו קורונה, רותי דויטשר, שולמי ניר ז"ל.

 

 

התערוכה הופקה והושאלה לספרייה  מהגלריה ומרכז אמנויות ע"ש אפטר-ברר, מעלות תרשיחא. 

 

לפרטים נוספים: 

מזכירות הספרייה: 

9361 / 03-6409528

  anatr@tauex.tau.ac.il

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>