תערוכה: "אישה בליבה"

צלמת: אלה וולדמן

22 באוגוסט 2019, 9:00 
הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך 
תערוכה: "אישה בליבה"

מספרת אלה: "הצילום, שהחל כתחביב, הפך לאהבה אמיתית שלי והתערוכה ״אישה בליבה״ נולדה לאחר הריון ארוך וכוללת שבעים צילומים שנבחרו מבין עשרות אלפי רגעים חד פעמיים בעשרים מדינות שונות בהן ביקרתי בשש השנים האחרונות. הבחירה שלי במילה הריון אינה מקרית. כאישה ואם לשלושה ילדים בחרתי להקדיש את התערוכה למהות הנשית אליה נחשפתי והפכה לנושא שהעסיק אותי במסעותיי.

 

בכל פעם שגלגלי המטוס נוגעים באדמה ביעד חדש, קצב הלב שלי עולה ואני מתמלאת בציפיה לקראת הלא נודע. אני פוגשת תרבויות שונות, לומדת מנהגים חדשים, חווה צורות חיים לא מוכרות. אך מה שבעיקר מושך את תשומת ליבי הן הנשים.המפגשים האלה מהווים עבורי חוויה המשלבת את כל החושים. האתגר שלי הוא להמחיש את המראות, הריחות, הקולות ואת האווירה הייחודיים לכל מקום.

 

אני נמשכת ואוהבת את העוצמה הנשית לגווניה. לא פעם אני עומדת מהצד ומביטה בהן, נשים קשות יום, היושבות על ברכיהן וטוות חוטים לסיפור חייהן. לרוב הן לבושות בבגדים המסורתיים, שוזרות את עבר המשפחה, את ההווה בו הן נאלצות לשרוד ואת עתיד התרבות אליה הן שייכות. נתקלתי בנשים כובסות, עובדות בשדה, סוחבות אבנים כשתינוק קשור לגבן, מוכרות בשוק כשתינוק יונק משדן. כפות ידיהן מסגירות את העבודה הקשה, הקמטים מטשטשים את גילן האמיתי, רוך נוקשה ניבט מעיניהן. מגיל צעיר מלמדים ילדות את תפקיד האישה, התפקיד אשר יקנה לה את מקומה בחברה ויכין אותה לקראת העתיד.

 

בעודי עומדת מהצד, משתדלת להיות רואה ובלתי נראית, אני מקשיבה לשיחות החולין שלהן (בשפה שאיני מבינה) ולצחוק המתגלגל. לא פעם אני נפעמת איך מתוך קשיי היום יום הן מוצאות זמן לטיפול ציפורניים מזורז או סידור שיער בתוך מספרה ביתית מאולתרת. שוב אני מבינה כמה עוצמה וכוח מקרינות הנשים האלה. הן עמוד השדרה עליו נשענת המשפחה כולה, הליבה של התרבות אליה הן שייכות.

 

דרך הצילומים בתערוכה אני פותחת צוהר לעולמן של נשים מדהימות, אשר לעולם לא אפגוש שוב". 

 

התערוכה תוצג בכל רחבי הספרייה עד סוף דצמבר, 2019. למידע  נוסף »

 

השקה חגיגית תתקיים ביום חמישי, 14.11, בשעה 18:00. למידע נוסף לחצו כאן  »

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>