תערוכה: "זיכרון השואה – תערוכת ציורים וצילומים"

אוצרת: ד"ר אביבית אגם -דאלי

02 במרץ 2020, 14:00 
קומה תחתונה, הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך 
תערוכה: "זיכרון השואה – תערוכת ציורים וצילומים"

השואה והשלכותיה משפיעות על תחומי הזהות, הזיכרון, החברה והתרבות של החיים בישראל ומחוץ לה. זיכרון השואה הוא נושא המקבל תצורות ופנים משתנות ככל שחולפות השנים, כך למשל בשנים הראשונות לקום המדינה היה ניסיון להתעלמות מהנושא והחל משנות ה-60 (לאחר משפט אייכמן) חלה תפנית ועלה העניין להזכיר ולזכור את השואה ומוראותיה.

 

הזיכרון הקולקטיבי, הוא חלק אורגני מההוויה החברתית, המתהווה ומשתנה ללא הרף בהתאם לשינויים המתחוללים בחברה. הזיכרון הקולקטיבי הוא אמנם משותף, אך כל פרט הנחשף לזיכרון זה או אחר מגדיר מחדש את חברותו בקבוצה  re-member)).

 

בעצם פעולת הזיכרון מצטרף האדם, במקרה זה האמן/ית, מחדש אל הקבוצה (תהא זו משפחתו, חבריו, מכריו, הישראלים, בני תרבות המערב, האנושות וכו').

 

התערוכה הקבוצתית בספרייה מציגה את התייחסויותיהם של האמנים המשתתפים לנושא זיכרון השואה תוך התייחסות למנעד שבין הפרטי לחברתי וכיצד זיכרון אישי יכול לבטא זיכרון קולקטיבי, אם בכלל.

 

לעיתים תמונת העולם (תרתי משמע) העולה מהתבוננות בדימוי אחד, או בתמונה אחת, משקפת הוויה שלמה, תחושות וזיכרונות שהיו מנת חלקם של רבים. האינטרפרטציות העולות מהתבוננות בעבודות המוצגות בתערוכה יכולות להתכתב עם סיפורים שכבר שמענו באמצעות קרובי משפחה, חברים או באמצעות המדיה ואכן התערוכה מבקשת להציג את הפנים הרבות והמגוונות של זיכרון השואה באמנות הישראלית.

 

האמנים המשתתפים ע"פ סדר אלפביתי:

ד"ר אדי ורטהיים, אסתר דינאי -ארליך, אריקה וייס שוייגר, גדעון סער, ד"ר ורד סער, זאב גרוס, יעקב ברנשטיין, משה כגן ז"ל, משה ארליך, עדי פלמון,  פרופ' עמוס בלס, קן גולדמן, שבע קרני, שושי רימר, שלמה שוורץ, שרי אסא.

 

אירוע פתיחת התערוכה יתקיים ביום רביעי, 4.3.20 בשעה 18:00
בספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך. להזמנה »

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive