תערוכת צילום: "גוף חוצה גבולות: מילדות לגבריות בנמל יפו"

צילום: מוריה מרדלר

03 ביולי 2017, 9:00 
קומת הכניסה, הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך  
ללא תשלום
תערוכת צילום: "גוף חוצה גבולות: מילדות לגבריות בנמל יפו"

גוף חוצה גבולות: מילדות לגבריות בנמל יפו

צילום: מוריה מרדלר

גבריות היא זהות, כוח ומופע (פרפורמנס) של שניהם. בעונת הרחצה, מתנהל בנמל יפו מופע של זהויות המפגין כוח -- קיים ומדומיין. המזח, המעקה מסמנים במה עליה מתנהל מופע רהב של מיומנות וחברותיות.

זוהי אינה תופעה חדשה – אני זוכר אותה מנעוריי והיא החלה כנראה הרבה קודם. נערים ערבים יורדים לנמל ומציגים בפני חבריהם ובפני הקהל מיומנויות אתלטית ובעיקר אומץ לב. עזי הרוח באמת מטפסים על גג בית המכס (צופי ים) ומזנקים בשאגה אל המים. רבים אחרים מנסים, מטפסים וחוזרים על עקבותיהם מפחד גבהים ומכת המים הצולפת. הלהטוטנות אינה נעצרת עם הקפיצה וממשיכה במופע על המזח. זהו מחזה ספונטני הנובע מן האֵרוֹס שבדינמיקה הקבוצתית בין נערים מתבגרים. ניצני הגבריות כאן אינם מכוונים פנימה כי אם החוצה -- אל קבוצת השווים אך גם אל הרשויות והמדינה.

הפקח מגיע על מנת לרסן את הנערים אך אין בהם דבר הנאות לריסון. סוד המשחק הוא המעבר בין זהויות – מילדות לגבריות – וחציית מרחבים – יבשה, אויר, ים. וחוזר חלילה. הגוף חוצה גבולות ומדמה בכך טקס מעבר.
הים הוא מיכל קיבול של המשחק והחוויה, מרחב של שחרור, גן שעשועים ללא גבול. מפלט ומשחק.

ביד אומן, מוריה מרדלר מתעדת את ההוויה המשחקית בזמן אמת. התמונות לוכדות את תווך הגילאים, המבעים והפרקטיקות המגדירים את המופע הגברי במרחב היפואי.

 

טקסט: דניאל מונטרסקו (אנתרופולוג חוקר יפו)

 

התערוכה תוצג בקומת הכניסה בספרייה.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>