תערוכה: "פואטיקאמרה"

אוצרת: רחל זיו

02 במרץ 2020, 14:00 
קומת הכניסה, הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך 
תערוכה: "פואטיקאמרה"

תערוכה זו היא פרי יצירתן של צלמת ומשוררת, נורית בהונקר וסיגל זהבי. שתי האמניות משתפות פעולה באופן הדוק וּממושך, ובוחנות ב"מעבדה" הפרטית שלהן את חומרי הגלם שברשותן. באופן זה הרחיבה כל אחת את גבולות הז'אנר שלה, ונוצרה פואטיקאמרה - דיאלוג קולנועי בין צילום לשירה.

 

הקהל מוזמן למסך הטלוויזיה. באמצעות תנועה מינימליסטית של וידאו הופכים תצלום ושיר לגוף אחד, וכך מצטמצם הפער בין אמנות לינארית (שירה) לבין אמנות במרחב (צילום), ומתקבל קולנוע אחר. הקהל מוזמן גם ליהנות מהיצירות המודפסות, להתבונן בתצלום ולקרוא את השיר. לעתים נכתב השיר מתוך ניסיון להעניק פרשנות וקול לתצלום, ולעתים נוצר התצלום על מנת להעניק לשיר דימוי חזותי. כל זוג כזה נוצר יחד, כדי לספר האחד את סיפורו של השני. התצוגה שלפניכם היא טעימה מסידרה שלמה על נשים, מערכות היחסים בינן לבין העולם ובינן לבין עצמן. שמה של הסידרה - 'בלי איפּור'.

 

פואטיקאמרה היא פלטפורמה, המזמינה צלמים ומשוררים ליצירה משותפת. בין היתר, מתארחים בפואטיקאמרה יוצרים בכירים כדוגמת המשוררים: אגי משעול ואלי אליהו והצלמים: נינו הרמן ושלמה ישראלי. במסך, שלרשותכם תוכלו לצפות באחדים. תנועה זו של יוצרים, הרואים בפואטיקאמרה בית ליצירה משותפת, הולכת ומתרחבת. פואטיקאמרה מוצגת במופע, בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות ברחבי הארץ.

 

קיימת גם גירסה אנגלית לפואטיקאמרה - בתרגומה של אדריאנה רביב.

 

נורית בהונקר - תצלומיה אינם מבוימים. יש בהם, כבשירו של אלתרמן "רגע של הולדת". נוכחותה מורגשת בכל תצלום, באופן שמעלה את המחשבה, שהיא לא "לוקחת" תמונות, אלא מצטרפת אליהן. ניכר, שנורית אינה מחפשת לצלם את "התמונה שמעולם לא צולמה", ודווקא מתוך צניעות זו, מאהבת האדם שבה ומהתשוקה המתמדת לגלות את היומיום באור חדש, תצלומיה ניחנים באותנטיות נוגעת ללב.

 

סיגל זהבי - כותבת שירים לכל אדם, לא רק לחובבי שירה. סיגל כותבת בשפה בהירה, ועם זאת פואטית ומוסיקלית. היא כותבת בגילוי לב ונמנעת מדרמטיזציה, היא תרה אחר האמת בהומור ובשנינה ואוספת בַּדרך יופי ועוולות, מכאובים ונחמות. "חמש שיחות שלא נענו" הוא ספר שיריה הראשון. בימים אלה סיימה עבודתה על ספר השירים "אפוֹר ואבוּד וּמופלא" בעריכת המשורר אלי אליהו.   

 

ערב השקת התערוכה יתקיים ביום ראשון 8.3.20 בשעה 18:30 בספרייה ובו יועלה המופע "ללא איפור"

על המופע:

"יוצרות פּוֹאֶטִיקָאמֶרָה, הצלמת נורית בהונקר והמשוררת סיגל זהבי, מזמינות את הקהל להתבוננות בחייהן של נשים, במערכות היחסים בינן לבין העולם ובינן לבין עצמן. בסידרה 'בּלי איפּור' מוארים רגעים בחייהן של נשים ונבחנים אחדים מן האתגרים עמם הן מתמודדות, אתגרים במישור האישי והבין-אישי, בראי הזמן וברוח ה –  "me too".

 

במופע יתוודע הקהל לפואטיקאמרה, המפגישה צלמים ומשוררים ליצירה משותפת. הקרנת הקולנוע הפיוטי תלווה בהסברים על לידתה של פואטיקאמרה בכלל וסידרה זו בפרט. היוצרות משתפות את הקהל בהרהורים על מעמדן של נשים בחיים ובאמנות, חושפות חוויות אישיות, מתארות את העקרונות המנחים אותן בעבודת הצילום ובמלאכת השירה, שבות לעיין בטקסטים מכוננים ומנסות להשיב על השאלה האם ניתן להבחין בין מבט גברי למבט נשי. 

 

'בּלי איפּור' מבית פואטיקאמרה הוא מופע בועט ומחבק, מחויך וכואב, חווייתי ושובה לב."

 

להזמנה »

 

 

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>