תערוכת צילום: "אדום"

צלם: נדב כנען

10 באוקטובר 2021, 8:00 
קומת כניסה, הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך 
תערוכת צילום: "אדום"

 

“Red is the archetypal color, the first color humans mastered, fabricated, reproduced, and broke down into different shades.” (Michel Pastoureau, Red: The History of a Color).

 

הצבע האדום הוא ייחודי. לצד השחור והלבן, זהו הצבע הראשון שבני אדם לומדים לזהות לאחר לידתם. בשפה העברית, המילה "אדם" עצמה קשורה לדם ולאדמה (ששניהם אדומים). בניגוד לצהוב, לכחול ולירוק הממלאים מרחבים שלמים של מים, שמים, עשב ויערות, האדום בטבע נדיר יותר, נקודתי ובר-חלוף (לדוגמא בשקיעה, באש או בשלכת), ואולי מסיבה זו נעשה בולט כל כך לעין (ולא רק לעין האנושית). זהו צבע הנושא עימו משמעויות רבות, לעיתים סותרות: הוא מסמל סכנה ומוות, אך גם אהבה, חום, מזל ותשוקה. האדם עשה שימוש בצבע האדום כבר באמנות הפרהיסטורית, בציורי המערות הקדומים ביותר. לנוכח אופיו הדומיננטי, מספיק לאמן גם מעט מהאדום כדי לשנות את התמונה וללכוד את תשומת לב המתבונן. 

 

סדרת התמונות המוצגת כאן צולמה לאורך עשרים שנים. בסדרה מוצגים צילומי רחוב ודיוקנאות של נשים מישראל והעולם, ממגוון גילאים, תרבויות וסביבות – ובכולם עובר כחוט השני גוון אדום כלשהו. לפעמים האדום אינו יותר מנקודה, אך בשל אופיו הייחודי של הצבע הוא מקנה לצילום כולו גוון מסוים וממלא אותו חיים.

 

הסדרה כוללת ארבעה צילומי רחוב וארבעה צילומי דיוקן. מטבעם של צילומי רחוב, הם לוכדים סיטואציות יומיומיות, והמצולמות בהם (בגבן או בצידן למצלמה) אינן מודעות לצלם ולצופה. בדיוקנאות, לעומת זאת, מוצגות סיטואציות שבהן המצולמות נמצאות בסביבתן הטבעית, אך הן מודעות למצלמה ומישירות אליה מבט. הצבע האדום, בכל הצילומים, הופך לחלק אינטגרלי מהאישה שבתמונה.

 

צלם: נדב כנען 

אוצרת: חדוה אבוחצירה-מרש

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>