תערוכה: "אלימות נגד נשים"

ד"ר שרי פישמן

22 באוקטובר 2017, 9:00 
קומת הביניים, הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך 
תערוכה: "אלימות נגד נשים"

תערוכת "אלימות נגד נשים"

ד"ר שרי פישמן

 

אוקטובר 2017, התקשורת רוחשת וגועשת מעדויות ידועניות מהארץ ומחו"ל על אלימות מינית של אונס והטרדות מיניות, סוג אחד מיני רבים של אלימות נגד נשים. 

 

ד"ר שרי פישמן מבטאה בסדרת עבודותיה את נקודת מבטה לנושא טעון זה. 13 יצירות אומנות עכשווית בעלות מוטיב חוזר של הדריכה: תחושת הרמיסה, הניסיון להקטנה וצמצום, ההשפלה והביטול מצטרפות להיבט נוסף, בדומה לטביעת האצבעות בכניסה לבית הכלא, טביעת כפות הרגליים חושפת את התוקפנים בשמם ומוקיעה אותם בציבור. עקבות מעשי האלימות טבועות בכל אישה, בלתי ניתנות למחיקה, כצלקות בעור, בנשמה.  

 

תופעת האלימות הייתה מאז ומעולם, אך האומץ לצאת בפומבי ולהכריז על הפגיעה ואף לתת את שמו של התוקף ותיאור מעשיו, חדש יחסית ותופס תאוצה ובהתאם הוקעה ודה-לגיטימציה למעשי התוקפנות.

 

אין סוף תצורות ודרגות לאלימות שנשים חוות מרצח, אלימות פיזית, אלימות מילולית, חרם, מילים משתקות ואינטונציה תוקפנית, אלימות כלכלית, אלימות שהיא הטרדה מינית, כל אישה חוותה אלימות מאז שהתבגרה בצורה כזו או אחרת מנערים וגברים שהם בני זוג, מכרים, מעסיקים, מפקדים או זרים מוחלטים.

 

העבודות מתחלקות לשתי טכניקות: האחת, עבודות עם צבע לקירות בית ואקריליק והשנייה, דפוס משי. בטכניקה הראשונה, ייבוש הצבע על הקנבס וטביעת הנעל/הרגל הותירו שברים בכל משטח היצירה – תחושת הרמיסה והשבירה. צבעי הסוליות משתנים, כמספר ושונות האנשים הפוגעים באישה אחת במהלך חייה. בטכניקה השנייה, דפוס משי, הודפסו על שקף סוליות הנעליים והונחו על הרשת באופנים שונים, היות ולא מדובר במעשי אלימות חד-פעמיים, אלא חוזרים ונשנים, כדפוס התנהגות.

 

ד"ר שרי פישמן, אומנית עכשווית העוסקת בנושאים חברתיים וסביבתיים בעבודתה האומנותית. החומרים שהיא משתמשת משרתים את נושא עבודתה ומבטאים את נקודת מבטה האישית על הנושא. יצירותיה הוצגו השנה בביאנלה בוונציה (Zattere Studio), פסטיבל ספולטו גם הוא באיטליה, מוזאון טרגה בספרד, מוזאון CICA  בדרום-קוריאה ובמוזאון לאומנות אירופאית בדנמרק מוצגת עבודה של שרי כחלק מתצוגת הקבע של המוזאון. בחודש נובמבר תייצג שרי את ישראל בביאנלה במנטובה.

 

התערוכה תוצג באולם הקריאה של הספרייה עד ה-31.12.17.

 

 לאתר של ד"ר שרי פישמן, לחצו כאן »

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>