תערוכת צילום: "WAITING"

צלם: נורלדין מוסא

10 במאי 2016, 12:00 
אולם הספרים השמורים (לשעבר), הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך 
ללא תשלום
תערוכת צילום: "WAITING"

צילום: נורלדין מוסא

תערוכת צילום: "WAITING"

צלם: נורלדין מוסא

אוצרים: מיכל היימן וג'רום בורדון

 

נורלדין נולד ב-1976 בבנדיסי, מערב דארפור, סודן. הוא דובר שש שפות (בסודאן למעלה מ-500 שפות), סיים את לימודיו בתיכון ועמד להתחיל את לימודיו באוניברסיטה בתחום הנדסת הבניין, ואז החלה מלחמת האזרחים. בשנת 1999 כשהוא בן עשרים ושלוש בלבד, הוא עזב את סודן ללוב ומאז לא חזר לביתו ולא ראה את משפחתו.

 

לישראל הגיע ב-2008, לאחר שנאלץ לברוח גם מלוב, ולאחר נדודים וסיכונים רבים. לאחר הגעתו לישראל הוא התאקלם ואף עבד לפרנסתו, וזאת בנוסף לפעילותו למען קהילתו. בדומה למחפשי מקלט נוספים מסודאן ומאריתריאה, זומן נורלדין, שהפך עם הזמן לאחד המנהיגים הבולטים של קהילתו, בינואר 2014 למתקן השהיה חולות עפ״י חוק שמסדיר את כליאתם עד היום. במאי 2014, החל לצלם באמצעות הטלפון הנייד שלו את הנופים ואת מבקשי המקלט מחוץ למתקן. כמעט שנתיים היה כלוא נורלדין במתקן "חולות" אשר באופן מתוכנן הוקם הרחק מכל ישוב, בלב המדבר. מאדם פורה - נאלץ נורלדין לבלות את ימיו בחוסר מעש. וכך החל לצלם את המראות אשר נגלו לו. 

 

נורלדין בחר לצלם תצלומים שאינם  עסוקים בהשפלה, בעוני, בחום, ברעשים הבלתי פוסקים של אימוני צה"ל מסביב, בעינויים הנלווים לכליאתו שלו ושל חבריו. נורלדין סרב להיות חלק מכל משוואה, וחפש אחר מזור, חיים, ויופי בסביבתו כשהוא ממחשב את זוויות השמש בשעות שונות, וחוזר לאותם מקומות שוב ושוב. חוזר לקרני האור בין הסלעים, לצורות הגיאומטריות, לפרטים קטנים.

 

נורלדין הציג עד היום שתי תערוכות יחיד ב- 2015: WAITING בגלריה פרסייט בתל אביב, ו- WAITING 2 במדרשת רופין. מאז תערוכותיו הוזמן להרצות באקדמיות השונות לאמנות וקולנוע, 2015, והשתתף בכנס על מחפשי מקלט ב"מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת-זמננו", 2016.  

מאז שחרורו, מתגורר נורלדין בדרום הארץ, ובימים אלה מצלם סדרה חדשה בים המלח.

 

כל העבודות למכירה. כל ההכנסות לנורלדין.

לפרטים ניתן לפנות למיכל היימן: michal.heiman@gmail.com

או: 0528980234

 

לרגל פתיחת התערוכה יתקיים ערב עיון בנושא: דימויים של מחפשי מקלט בישראל, ביום שני ה-16 במאי. להזמנה לערב העיון »

 

        

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive