תערוכה קבוצתית: זום OUT

אוצרת: מיה חסון

13 ביוני 2022, 17:00 
קומת הביניים, הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך 
תערוכה קבוצתית: זום OUT

משתתפי התערוכה : איל בן חיים, אורי לוי, סימה טרבלסי, ירון שניר

 

התערוכה זום OUT מספקת לצופים הצצה דרך 4 עדשות מצלמה שונות, מתוך עיניהם של 4 צלמים המתעדים תנועות אדם במרחבי מחייה שונים, לא מבויימים ולא מתוכננים, או כפי שהיטיב הצלם אורי לוי, ממשתתפי התערוכה, לתאר "הרחוב הוא במה, הרחוב הוא תפאורה, והאנשים נעים בו ויוצרים אין סוף סיטואציות מעניינות".

 

על קירות חלל זה, מוצגים צילומים מהארץ ומהעולם, כאשר הדגש הושם על סביבה | אדמה | מרחב מחייה והחיבור של כל אלה עם בני אדם, בין אם מתגוררים במרחבים הללו ובין אם עוברי אורח דרכם. האדם, הוא זה שבחיים האמיתיים, שאינם תמונה, תופס מרחב גדול, הוא זה שיש בידיו היכולת לשנות סביבת חיים, הוא זה שבונה והורס, כאן במרבית הצילומים ייראה כצללית או כדמות זעירה אל מול כל הטבע, היוצרות התהפכו כביכול, והספוט התכוונן לעבר המרחבים המרתקים לכשעצמם, כשהאדם בהם, אורח לרגע.

 

האם אותה העצמה לסביבה מאדירה אותה ומקטינה את חשיבותו של האדם? זו שאלה שיש לה בוודאי תשובות רבות, והבחירה בצילומים הללו דווקא ולא באלה בהם האדם במרכז, מעוררת מחשבה ותהיה על מקומו של האדם במרחב.

 

ירון שניר, צלם, ממשתתפי התערוכה, מתאר במילים דרך עיניו את התשוקה לצילום עם דגש על הסביבה העוטפת את האדם, הסביבה בה אנו חיים והחשיבות שלה, "אוהב לצלם נוף אורבני, ארכיטקטורה, טבע, פרחים, ציפורים ואנשים בסביבתם הטבעית, לא מבויים ולא מתוכנן". החיבה היתרה לצילומי טבע ונופים טבועה ברובנו, והיא נעשית באופן ספונטני או מתוכנן, תלוי במקום ובסיטואציות שהוא מזמן לנו. בצילומים הללו ינכחו סקרנות ואלמנט ההפתעה כי כנראה לעולם לא נוכל לצפות מראש מי יעבור ברגע בו האצבע תלחץ על כפתור המצלמה.

 

כל אחד מהצילומים הללו מספר סיפור, הצבעוניות מספרת תרבות, התנועה מספרת אורח חיים והשיח בין אדם לאדמה ניבט מהן גם ללא מילים. זהו שיח אותו אנו חיים ביומיום, אך כאשר הוא עובר דרך עין מיומנת אל הצופה, הוא מקבל רבדים נוספים, שכן האדם והאדמה מחוברים לעד גם מעצם שורשי המילים, א.ד.מ. אבל לא רק, "האדם הוא חלק מהסביבה וככל שהשנים עוברות אין כמעט שום מקום שלא הושפע מהאדם ופועלו" כדבריו של איל בן חיים צלם המשתתף בתערוכה, וכשמדובר בהשפעת האדם על הסביבה, צף השיח האקולוגי, הרצון והנסיון להישמר מפני הגרוע מכל, מפני הרס הטבע הפלאי, שהרי בלעדיו לא יהיה לנו קיום.

 

התלות בלתי פוסקת בין אדם וסביבה ובאותה מידה של הסביבה באדם כל עוד הוא נהנה בה, מטפח אותה ובעיקר שומר עליה. הקסם שבלתעד באמצעות מצלמה, מנציח את אותם רגעים שהם אותם רגעי קסם אותם תארה סימה טרבלסי צלמת ממשתתפי התערוכה "הסביבה היא ביתו של האדם והוא משתלב בה לפעמים כפרט קטן לפעמים כפרט דומיננטי . כשאני מצליחה לשלב ולתעד בין השניים נוצר קסם".

 

התערוכה מזמנת מחשבות ותהיות על הקיים ומה שכבר לא, העלאת זכרונות ממקומות רחוקים או קרובים, והנאה מצילומים שהנציחו רגעים מרתקים בדגש על סביבה כשאנחנו, בני האדם, מתארחים בה.

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>