תערוכה: "ארישטידש דה סוזה מנדש"

 

 

14 בספטמבר 2018, 8:00 
קומה תחתונה, הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך 
תערוכה: "ארישטידש דה סוזה מנדש"

ארישטידש דה סוזה מנדש

 (1885 – 1954)

הקונסול הפורטוגזי בבורדו

״כל המקיים נפש אחת,

כאילו קיים עולם ומלואו״

משנה, מסכת סנהדרין (ד, ה)

 

בין ה-17 ל-24 ביוני של שנת 1940, ארישטידש דה סוזה מנדש, הקונסול הפורטוגזי בבורדו, העניק אלפי ויזות עבור פליטים שניסו להימלט מצרפת, נצורה תחת הכיבוש הגרמני. בעזרת ההיתר רב הערך הזה, התאפשר להם להגיע לליסבון, נקודת הבריחה האפשרית היחידה באירופה בזמן המלחמה, כך שמליסבון יוכלו לברוח אל עבר היבשת האמריקאית. הקונסול פעל תוך כדי התעלמות מחוקי ההגירה הפורטוגזים וכנגד להוראותיו של אנטוניו דה אוליביירה סלזאר. היות ולא ציית להוראות הממונים עליו, סוזה מנדש הושעה מתפקידו והתמודד עם הליכים משמעתיים אשר הביאו להרחקתו מהשירות הדיפלומטי ולאיבוד מקור ההכנסה העיקרי עבור משפחתו הרחבה. מנודה ומושפל, סוזה מנדש מת ב-3 באפריל של שנת 1954, לאחר שחזה במשפחתו סובלת תחתי קשיים רבים.

מה בעצם הניע את החלטתו של ארישטידש דה סוזה מנדש? למרות היותו אדם בעל אידאולוגיות מונרכיות, קתוליות ושמרניות, הוא לא סירב להוציא אלפי אשרות עבור פליטים עם אידאלים מנוגדים לחלוטין - יהודים, ליברליים, אנטי-פשיסטים, קומוניסטים ושמאלנים. עבור סוזה מנדש, האידאלים והאמונות של כל האנשים הללו היו משניים. לפני הכל, אותם הפליטים היו בני אדם בסכנה, ולכן, תוך כדי מילוי ההוראות של מצפונו בלבד, הוא הרגיש מחויב לעזור להם. כפי שהצהיר במהלך ההליכים המשמעתיים שעמם נאלץ להתמודד בקיץ של שנת 1940 ״(...) לא יכולתי להבחין בין לאומים שונים, כאשר אני מציית לרציונליים של אנושיות שלא מבחינים בין גזע או לאום.״ (הצגת ההגנה, 10 באוגוסט, 1940).

באוקטובר של שנת 1967, מוזיאון יד ושם כיבד את פועלו של הקונסול הפורטוגזי כאשר הכיר בו כ״חסיד אומות עולם״, תואר כבוד שאיחר לבוא במדינת הולדתו. בשנת 1987, הנשיא מריו סוארש העניק למשפחתו של ארישטידש דה סוזה מנדש את אות החירות (בדרגת קצין). באפריל של שנת 1988, ארישטידש דה סוזה מנדש הוחזר לתוארו הדיפלומטי, לאחר מוות, בנוסף לקידומו לדרגת שגריר. בשנת 1995, השיקום של שמו של הקונסול, ברמה האישית כמו ברמה המקצועית, התחזקה על ידי ההענקה של אות הצלב הגדול של מסדר ישו (Grã-Cruz da Ordem de Cristo), סמל כבוד לאומי עבור החמלה והאומץ ההרואי שהציג הדיפלומט במהלך פעילותו.

 התערוכה הנוכחית מציגה כמה רגעים מאותם הימים הטרודים שעברו על ארישטידש דה סוזה מנדש בבורדו ובבאיון, בהם חתימה אחת הבטיחה את החופש ואת חייהם של אלפי אנשים.

 

התערוכה תוצג בספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך בקומה התחתונה

בתאריכים: 7.5.2018- 30.9.2018

 

הזמנה לתערוכה »

לקרוא עוד על ארישטידש דה סוזה מנדש »

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive