תערוכה: "חלונות בתי כנסת צ'כים"

06 במאי 2024, 12:00 
קומת קרקע, הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך 
תערוכה: "חלונות בתי כנסת צ'כים"

במהלך החודשים אפריל עד סוף מאי 2024  ולרגל יום השואה, תוצג בקומת הקרקע, תערוכה הייחודית של קבוצת אמניות טקסטיל  צ'כיות   patch fanynky היוצרות עבודות טלאים

 

לפני כ-15 שנה הן נפגשו לראשונה בעיירה נבוקלוב, דרומית לפראג הנמצאת במרכז בוהמיה כיום צ'כיה. כחלק ממאמץ המקומי, לשמר ולטפח בתי כנסת ובתי קברות יהודיים, נוצרה התערוכה המשחזרת חלונות בתי כנסת  שנפגעו ברחבי בוהמיה.

 

מטרת התערוכה הייתה להנציח את חיי הקהילה בעזרת שמיכות הטלאים כאשר כל יצירה מייצגת חלון של אחד מבתי הכנסת " בתי כנסת הם עדים שקטים אך מלאי משמעות של העבר ואף ההווה שלנו. של קיומנו".

 

הבחירה בדימוי החלון היא מטאפורה לאור וההשתקפות הצצים מבעד לחלון.

 

כל שמיכת טלאים נוצרה בהשראת חלון מוחשי שנמצא בבית כנסת ברחבי צ'כיה וחלון אחד מבית הכנסת הגדול בבודפשט. כל שמיכה מציגה טכניקת טלאים אחת, 43 חלונות מ-33 בתי כנסת, 27 אמניות, 32 טכניקות.

 

 מאז ימי הביניים עד מלחמת העולם השנייה, פראג, בירת בוהמיה ומורביה, הייתה במשך דורות רבים אחד המרכזים היהודיים העתיקים והחשובים ביותר במרכז אירופה.

 

גורלם של בתי הכנסת היה דרמטי ומלא סבל, בדיוק כמו גורל האוכלוסייה היהודית. לא ידוע בדיוק כמה בתי כנסת התקיימו לפני מלחמת העולם השנייה בצ'כיה, ללא כל ספק – הם מנו כמה מאות. כיום מרביתם הרוסים בשנים האחרונות חלקם שוחזר והפך למרכזי תרבות. 

 

התערוכה בחסות האגודה ישראלית למעשה טלאים

 

למידע נוסף »

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>