תערוכה:״רואות את הקול - צלמות אומרות לא לאלימות במשפחה״

01 בינואר 2024, 16:00 
גלריה קומת הביניים, הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך 
תערוכה:״רואות את הקול - צלמות אומרות לא לאלימות במשפחה״

״רואות את הקול - צלמות אומרות לא לאלימות במשפחה״ -  תערוכת צילומים מיוחדת בשילוב שירים מוכרים, שצילמו 15 צלמות, ביוזמתה של עו״ד דנה דרזנין - בסימן "לא לאלימות במשפחה", המוקדשת לזכרה של מרים שלום (ז״ל) המיועדת לתת ביטוי לסוגי האלימות השונים.

 

התערוכה תלווה בהרצאה של עו"ד דנה דרזנין והצלמת רייצ'ל לוי בנושא "שוברים שתיקה – הסימנים הגלויים והסמויים לאלימות במשפחה ומה לעשות".

 

מטרת התערוכה היא להעלות את המודעות לסוגי האלימות השונים במשפחה, באמצעות השימוש באומנות חזותית, כדי לסייע במניעתה.

 

האלימות במשפחה היא תופעה רווחת, חוצה מגזרים, שכבות ומעמדות סוציו-אקונומיים. באלימות, התא המשפחתי שאמור להוות עוגן ומקום בטוח, הופך למקום מאיים ומסוכן. לאלימות במשפחה פנים רבות ומגוון רחב של מופעים, כגון: אלימות פיזית, מילולית, מינית, פסיכולוגית-רגשית, כלכלית, דיגיטלית והטרדה מאיימת. לעיתים סוגי האלימות השונים גלויים וברורים אך לרוב הם מופעים חמקמקים ונסתרים מהעין ולעיתים אף מתעתעים. המציאות הכואבת לה אנו עדים, גרמה לקבוצת הצלמות ליצור תערוכה זו להמחשת סוגי האלימות השונים, במטרה להגביר את המודעות לקיומם, לעורר שיח ציבורי ולהשמיע את קולנו.

 

התערוכה מוקדשת למרים שלום ז"ל, אימה של הצלמת היוצרת רייצ'ל לוי שנרצחה בידי בעלה לפני מספר שנים. להלן מילותיה על אימה ועל בחירת המשפחה לשתף בטרגדיה המשפחתית:

"מרים שלום הייתה אמא שהאירה כשמש, סבתא שנתנה כוח, רעיה שהייתה עוגן, אישה שנוכחותה השקטה הייתה עוצמתית ללא מילים, אלא באמצעות מעשים מלאים בטוב ובנתינה, בחיוך, בענווה וצניעות. אבל, השקט והחיוך תעתעו והטעו...אם רק היינו יודעים אז את מה שאנו יודעים היום, אם רק היינו רואים את מה שקולה לא אמר, אם רק היינו מתעקשים לראות את הקול מאחורי השקט הגדול, אולי היא הייתה איתנו..."

 

ההערכה היא שבכ-250,000 משפחות קיימת תופעה של אלימות במשפחה. מדי שנה מוגשות כ-20,000 תלונות בגין אלימות בין בני זוג (75% מהן מוגשות על ידי נשים), כ-15,000 פונים למרכזי אלימות, כ-650 נשים וילדים שוהים במקלטים וכ-20 נשים לפחות, נרצחות מדי שנה. ( מתוך אוגדן למניעת אלימות במשפחה ואלימות בין-זוגית, נובמבר 2020).

 

משתתפות בתערוכה:

דנה דרזנין - יוזמת אוצרת וצלמת, אילנית קיצוני - מפיקה וצלמת, לירון שיינקמן - מנחה אומנותית וצלמת, דלית פינס ששון - גרפיקה וצלמת, אורית לנדאו - צלמת, אילנה סלבין בועז - צלמת, אליז אזואלוס - צלמת, ורדה שוורץ - צלמת, חגית קיקין אבן חן - צלמת, מונה יחיאב - צלמת, מיכל ניר מה-אהבתי - צלמת, רייצ'ל לוי - צלמת, סמדר ריינהולד - צלמת, עדיטל שריר - צלמת, צופיה שלסקי - צלמת.

 

לסרטון אודות התערוכה »

 

התערוכה תוצג בספרייה במהלך חודשים ינואר עד מרץ בקומת הביניים.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>